» Z wizytą w Bibliotece Miejskiej

28.10.2015r. uczniowie naszego Gimnazjum odwiedzili Bibliotekę Miejską. Celem wyprawy było poznanie gmachu, historii książnicy, jej patrona - Wiktora Kulerskiego oraz poznanie księgozbioru. Najbardziej zainteresowały uczniów starodruki, stanowiące część księgozbioru regionalnego biblioteki. Uczniowie obejrzeli m.in. "Inwentarz Starostwa Grudziądzkiego" (rękopis z 1739 roku), zbiór roczników "Gazety Grudziądzkiej" z lat 1894 - 1906, pięknie oprawione w skórę, kość słoniową i aksamit modlitewniki. Księgozbiór regionalny pozwala poznać przeszłość miasta i regionu oraz ludzi, którzy tę historię tworzyli. Zachęcamy wszystkich do korzystania z księgozbioru jak i z czytelni.

» Potyczki klasowe o ks. Peszkowskim

W środę 28 października odbyły się szklone potyczki z wiedzy o ks. Zdzisławie Peszkowskim. Pierwsze miejsce zajęła klasa III c. Gratulujemy!

Konkurs przygotowały panie Bożena Półczyńska, Janina Pierzynowska oraz Ewelina Dąbrowska, która poprowadziła zawody. Uczestnicy, podzieleni w 3-osobowe zespoły mieli zadania różnego rodzaju. Przykładowo, z kilku cytatów należało wybrać ten, który powiedział ks. Peszkowski, rozpoznać trasę przemarszu wojsk do których należał,  a także wskazać które utwory muzyczne są związane z księdzem.  Było również zadanie artystyczne – należało narysować herb szlachecki Jastrzębiec.

Rywalizacja była bardzo wyrównana. Po zaciętym boju pierwsze miejsce zdobyli reprezentanci klasy III c, w składzie Julia Jabłońska, Julia Rydzewska i Dominik Wąsikowski. Nagrodą jest zwolnienie z niezapowiedzianych kartkówek z aż trzech wybranych przez uczniów dni. Drugie miejsce zajęły dziewczyny z klasy I a, Wiktoria Boczanowska i Martyna Zastawna, wygrywając dwa dni. Reprezentanci z II b, Maciej Dobiasz, Adam Nowakowski i Kamil Jankowski zajęli trzecią pozycję z nagrodą jednego dnia. Gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dobrą zabawę!

» Rajd pieszy Szlakiem zamków krzyżackich

Uczniowie kl. III c, pod opieką pani Eweliny Dąbrowskiej i pana Łukasza Kowalewskiego, wzięli udział w XVI Rajdzie pieszym „Szlakiem zamków krzyżackich”, organizowanym przez grudziądzkie oddziały PTTK. Cała trasa liczyła 17 km.

W sobotni poranek cała grupa spotkała się pod gmachem naszego Gimnazjum i wspólnie pomaszerowali na dworzec PKP. Razem z ponad 70-osobową grupą pojechali do Rogóźna Pomorskiego, gdzie rozpoczęła się wyprawa piesza. Pierwszym punktem był kościół św. Wojciecha w Rogóźnie. Tutaj organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o Zakonie Krzyżackim. Naszą szkołę reprezentowały Julia Jabłońska i Julia Rydzewska, które zajęły zaszczytne IV miejsce. Gratulujemy!

Następnie grupa odwiedziła ruiny rogozieńskiego zamku. Twierdza jest własnością prywatną, a jej stan nie pozwolił na zwiedzanie z bliska. Niedosyt w zwiedzaniu zamku wynagrodziła uczestnikom pyszna zupa grochowa z kiełbaską. Następnie trasa wiodła drogami wśród lasów i pól. Grupa odwiedziła kościoły w Dąbrówce Królewskiej oraz w Grabowcu. Przewodnik opowiadał szczególnie o dziejach krzyżackich, jednak nie zabrakło ciekawostek z historii XX w., np. pokazał tablicę upamiętniającą zestrzelenie polskich lotników przez Niemców.

Cała wyprawa zakończyła się na dworcu PKP Owczarki w Grudziądzu. Niestety, pogoda nie była tego dnia przychylna. Rajd odbył się w strugach deszczu, ale pomimo tego wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyprawy, dzięki której poznali historię regionu oraz piękno krajobrazu. Zdjęcia z wyprawy w naszej galerii.

» Dzień Edukacji Narodowej 2015

Dzień 14 października to święto Komisji Edukacji Narodowej, które uczciliśmy akademią.
W sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele, uczniowie i rodzice.  Uczniowie klas I zostali
przyjęci do społeczności naszej szkoły, bo złożyli ślubowanie.
Potem była część artystyczna i 4 Gala Oskarowa.

» Dni papieskie
Dzień Papieski

W czasie XV Dnia Papieskiego 11 października nasi uczniowie włączyli się w zbiórkę pieniędzy na żywy
pomnik Jana Pawła II - Dzieło Nowego Tysiąclecia. W parafii sw. Mikołaja zachęcali grudziądzan