banner
Aktualności

aktualnosci
Galeria

galeria
Wideo

wideo
Plan Zajęć

plan
Kontakt

kontakt
banner
» Projekty edukacyjne
» Nasze Miasto - Infrastruktura

Komunikacja

Około 5 km na zachód od miasta przebiega droga międzynarodowa E75 łącząca północ z południem Polski. Przez miasto przebiegają dwie drogi krajowe: 16 - łącząca Słubice, Świecko z Warmią i Mazurami i dalej z Kaliningradem oraz krajami położonymi nad Morzem Bałtyckim, 55 (Toruń - Stolno - Grudziądz - Kwidzyn - Nowy Dwór Gdański) oraz droga wojewódzka 536 (Grudziądz - Rypin - Sierpc - Warszawa). Ważną rolę w rozwoju miasta będzie odgrywać autostrada A1, która połączy północ i południe Polski. W odległości nie przekraczającej 20 km od miasta znajdować się będą 4 węzły autostrady A1: "Warlubie", "Nowe Marzy", "Grudziądz" oraz "Lisewo". Na dzień dzisiejszy w Grudziądzu jest 379 dróg o łącznej długości 220 km, 23 mosty, 9 kładek oraz 3 wiadukty o łącznej długości ponad pół kilometra. Po grudziądzkich drogach jeździ ponad 40 tysięcy pojazdów. W mieście komunikacją osobową zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji, który obsługujący linie tramwajowe oraz autobusowe, o łącznej długości 283 km, a także wiele różnych przewoźników prywatnych, w mieście funkcjonuje również ok. 500 taksówek. Przez Grudziądz przebiegają dwie niezelektryfikowane linie kolejowe:

 - nr 207 Toruń Wschodni-Malbork
 - nr 208 Działdowo-Chojnice


W mieście są 4 stacje kolejowe:
Grudziądz
Grudziądz Przedmieście
Grudziądz Mniszek
Grudziądz Owczarki


Mosty

Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu jest najdłuższym mostem drogowo-kolejowy w Polsce. Most ma 11 przęseł, a jego długość wynosi 1098 metrów. Oprócz najdłuższego mostu, w Grudziądzu znajdują się również pozostałośći dwóch najstarszych mostów w Polsce (z połowy i końca XIII wieku).


Komunikacja miejska

Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce posiadającym własną komunikację tramwajową, w mieście funkcjonują dwie linie tramwajowe (nr 1 i nr 2). Tramwaje w Grudziądzu pojawiły się już w 1896 roku.

Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu korzysta z 2 linii tramwajowych , 15 autobusowych i 3 linii komercyjnych. Sieć tramwajowa jest jedną z najstarszych i najbardziej malowniczych w kraju. Jest bardzo ważna w życiu miasta, jednak nie obsługuje niektórych dużych osiedli takich jak Lotnisko, czy Mniszek. Obecnie planuje się rozbudowę sieci tramwajowej i modernizację istniejących torów.


Ochrona środowiska

Prawie 20% ogólnej powierzchni miasta stanowią lasy, parki i zieleńce, na których występuje ponad 400 gatunków roślin i zwierząt.

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o. w Grudziądzu to spółka założona 23 grudnia 1899 r. Działała wtedy pod nazwą Wasserwerk Graudenz. Obejmuje swym zasięgiem działania nie tylko rejon miasta, ale również Gminę Grudziądz.


Bezpieczeństwo


Najstarszy dokument dotyczący pożarnictwa w Grudziądzu datuje się na 1760 rok. Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grudziądzu było procesem, który trwał od 31 lipca 1875 do 30 maja 1876 roku. Obecnie istnieją w nim dwie jednostki Ratowniczo-Gaśnicze oraz jedna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.


Opieka zdrowotna


Na terenie miasta świadczenia zdrowotne zapewniają:

 - Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska
 - niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
 - Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr W.Biegańskiego (ul. Sikorskiego)
 - indywidualne praktyki lekarskie (świadczenia stomatologiczne)
 - Szpital Specjalistyczny (ul. Rydygiera)
 - Szpital Specjalistyczny (ul. Szpitalna)

W mieście znajduje się zakład karny dla kobiet, który jest największą tego typu placówką w Polsce. Przy ul. Parkowej znajdują się pierwsze w Polsce ogródki działkowe ("POD Kąpiele Słoneczne") założone przez doktora Jana Jalkowskiego w 1897 roku.

» Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.